Zawodnicy i pacjenci często są zszokowani takim stwierdzeniem. W naszych głowach mamy schemat kontuzja/ból = lód na miejsce uszkodzenia. Niżej wyjaśnię, czemu jest to błędne i w jaki sposób powinnismy postępować.
Stan zapalny jest koniecznym czynnikiem inicjującym proces gojenia! Nie możemy mówić o prawidłowym wygojeniu się tkanek, bez procesu zapalnego. Lód powoduje zwężenie się naczyń krwionośnych, co zmniejsza dopływ krwi do rejonu urazu(nawet na wiele godzin) i uniemożliwia rozwinięcie pełnego, fizjologicznego stanu zapalnego. Spowalnia to i zaburza proces gojenia tkanek, wydłużając czas ich powrotu do pełnej wytrzymałości.
Zatem zapomnijmy o chłodzeniu stosujmy MEAT!
Movement, Exercise, Analgesics, Treatment.
Po polsku: ruch, ćwiczenia, leki przeciwbólowe, terapię. Jak wygląda rozwinięcie tych słów?
Wyczynowi sportowcy mogą też skorzystać z proloterapii, lub osocza bogatopłytkowego, ale tym zajmują się wyspecjalizowani ortopedzi( Tak, podanie wymienionych preparatów w rejon uszkodzenia zwiększa stan zapalny i jest dość kosztowne). Kalkulator BMI
W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się zastosowanie lodu na 5 minut zaraz po urazie(!!!), 20 minut przerwy i ponownie 5 minut schładzania. Robi się to jednorazowo, głównie w celach przeciwbólowych, przy podejrzeniu dużych uszkodzeń mięśni, kości, więzadeł.
Istnieją oczywiście wyjątki od tej reguły: osoby, których organizm z różnych względów (np. problemy z tarczycą, ) nie panuje nad stanem zapalnym i nie umie sobie z nim poradzić. Wtedy przykładanie lodu i leki przeciwzapalne mogą być wskazane. W zależności od przypadku decyzje o postępowaniu podejmuje fizjoterapeuta i/lub lekarz.
Ale od początku: skąd pomysł chłodzenia?
Dr Gabe Mirkin w 1978 opublikował książkę The Sports Medicine Book, w której postulował zasadę RICE – Rest, Ice, Compress, Elevation. Po polsku: odpoczynek, lód, kompresja/ucisk, uniesienie uszkodzonej części ciała. Zauważono jednak, że proces regeneracji można przyspieszyć.
Tu dobra rada: jeśli macie podejrzenie, że mogły zostać uszkodzone kości, czyli okolica jest bardzo mocno i obustronnie obrzęknięta, nie możecie poruszać daną częścią ciała(lub jest to mocno utrudnione) -> stosujcie tę zasadę! Przynajmniej nim traficie na SOR lub do ortopedy, który wykluczy złamanie w badaniach obrazowych.
Jako ewolucję RICE uznaję się POLICE, czyli Protect, Optimal Loading, Ice, Compress, Elevation. Po polsku: ochrona, optymalne obciążenie, lód, kompresje/ucisk, uniesienie. Jest to lepszy sposób sposób postępowania, ponieważ eliminuję fazę odpoczynku , ale chłodząc ciągle spowalniamy gojenie.
Protokół ten często stosuje się w szpitalach. Stan zapalny będący następstwem operacji może być jednak zbyt masywny i niszczyć efekty zabiegu, w związku z czym chłodzenie jako profilaktyka jest powszechnie stosowane -> patrz Arkadiusz Milik po rekonstrukcji ACL. Są też miejsca, gdzie już 12h po zabiegu wstawienia endoprotezy stawu biodrowego pacjenci jeżdżą na rowerach stacjonarnych!
Sam Dr Mirkin w 2014 r. powiedział: „Trenerzy używali mojego protokołu „RICE” przez dziesięciolecia, okazuje się jednak, że zarówno lód jak i całkowity odpoczynek mogą opóźniać leczenie, zamiast pomagać.”
Podsumowując:
Post wyszedł dość długi, więc o ramach czasowych powrotu do sportu w następnym tygodniu.
Udanej niedzieli i całego tygodnia!
Chcesz być na bierząco z nowymi informacjami?
Zapisz się już dziś i otrzymuj najnowsze wiadomości.