Leczysz się na choroby przewlekłe?
Cierpisz na schorzenia reumatoidalne, neurologiczne, ogólnoustrojowe?
Fizjoterapia może Ci pomóc!
Wiele osób może być zszokowanych czytając te słowa. Leczenie tak złożonych jednostek chorobowych jest niezwykle wymagającym i złożonym zadaniem. Fizjoterapia ma w ich leczeniu rolę wspomagającą. Nie jest to zwykle główna terapia i nim przejdziemy dalej trzeba wyraźnie zaznaczyć:
Pacjenci cierpiący na ogólnoustrojowe schorzenia muszą być pod opieką odpowiedniego lekarza i stosować się do jego zaleceń.
Sama rola fizjoterapeuty dzieli się na dwa główne oddziaływania:
Dalszej pomocy szuka on dopiero gdy zaczynają się poważne problemy z poruszaniem się, funkcjonowaniem lub bólem. Wielu pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi trafia do terapeutów po raz pierwszy, dopiero wiele lat po postawieniu diagnozy, kiedy zaburzenia ruchomości/ funkcjonowania są już bardzo zaawansowane. BMI
Fizjoterapeuci, często jako pierwsi, informują pacjenta o różnych możliwościach wspomagania procesu leczenia, także poza fizjoterapią.
Dla przykładu: niewielu pacjentów z rozpoznaniem stwardnienia rozsianego jest konsultowanych w Polsce przez dietetyków i psychologów. W Niemczech to standard. Poprawia to znacząco ich rokowania oraz komfort życia. Dodatkowo nie zostają sami z przygnębiającym rozpoznaniem i historiami innych chorych z internetu.
Aspekt psychiczny w leczeniu chorób przewlekłych jest niezwykle istotny!
Często pacjenci, pomimo podobnych zmian w badaniach obrazowych/parametrach krążeniowo-oddechowych itd., mają zupełnie różne objawy i w różnym stopniu odczuwają problemy z funkcjonowaniem.
Jeśli istnieje u was, lub u kogoś z waszych bliskich, podejrzenie postępującej choroby ogólnoustrojowej -> odwiedźcie dobrego fizjoterapeutę.
Możecie w ten sposób bardzo pomóc osobie chorej. Oszczędzicie też wielu zmartwień i wydatków w przyszłości.
Udanej niedzieli i całego tygodnia!
Chcesz być na bierząco z nowymi informacjami?
Zapisz się już dziś i otrzymuj najnowsze wiadomości.