Neurochirurg Kraków

Neurochirurg Kraków - gdzie znaleźć najlepszego specjalistę w Krakowie?

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym zajmuje się neurochirurg
  • Jak wygląda wizyta u neurochirurga
  • Dlaczego warto udać się do neurochirurga w CKmed

 

CKmed oferuje kompleksową opiekę lekarską i fizjoterapeutyczną. To miejsce, w którym pracują specjaliści z zakresu fizjoterapii, neurologii, uroginekologii, ortopedii, a także neurochirurgii. W poniższym artykule znajdziesz informacje na czym polega praca neurochirurga i jak wygląda wizyta takiego lekarza. Przedstawimy Ci także naszych neurochirurgów.

Spis treści:

  1. Czym zajmuje się neurochirurg?
  2. Co, gdy neurochirurg zdobędzie już kwalifikacje?
  3. Jak wygląda wizyta u neurochirurga?
  4. Neurochirurg Kraków – dlaczego w CKmed?
  5. Poznaj neurochirurgów CKmed
  6. Podsumowanie

 

1. Czym zajmuje się neurochirurg?

Neurochirurg to lekarz, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu nerwowego.

Jakiej wiedzy wymaga się od neurochirurga?

Praca neurochirurga nie jest łatwa. Dobry neurochirurg powinien posiadać wiedzę m.in. z zakresu:

  • anatomii i czynności ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego;
  • neurofizjologii klinicznej (neurofizjologia to nauka o czynnościach układu nerwowego);
  • neuropatologii układu nerwowego (neuropatologia zajmuje się zmianami chorobowymi, które powstają w przebiegu różnych schorzeń układu nerwowego);
  • zasad chirurgii urazowej, naczyniowej i chirurgii twarzoczaszki;
  • neurologii;
  • rehabilitacji neurologicznej;
  • neuropsychologii;
  • neuroanestezjologii;
  • intensywnej terapii oraz monitorowania stanu klinicznego w chorobach układu nerwowego;
  • neuroradiologii;
  • neurotraumatologii;
  • neuroortopedii;
  • neuroonkologii;
  • etiologii, przebiegu, rozpoznawania i leczenia chorób układu nerwowego, nerwów obwodowych, wodogłowia, chorób naczyniowych układu nerwowego, chorób rdzenia kręgowego;
  • wykorzystywania nowoczesnego sprzętu (jak np. mikroskop operacyjny czy system neuronawigacji).

2. Co, gdy neurochirurg zdobędzie już kwalifikacje?

W Polsce okres przygotowania lekarza po studiach do samodzielnej pracy w charakterze neurochirurga wynosi 6 lat. Czy to oznacza, że po tym czasie lekarz „zamyka się” w gabinecie i „tylko” przyjmuje pacjentów? Absolutnie nie. Lekarz powinien ciągle aktualizować i pogłębiać swoją wiedzę, śledzić postępy w neurochirurgii, uczestniczyć w posiedzeniach czy pisać publikacje. Można więc stwierdzić, że neurochirurg (i każdy inny lekarz) uczy się całe życie.

Neurochirurg Kraków - gdzie znaleźć

3. Jak wygląda wizyta u neurochirurga?

By udać się na wizytę do neurochirurga należy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego lub neurologa. Neurochirurdzy przyjmują pacjentów na NFZ lub prywatnie.

Podczas wizyty neurochirurg przeprowadzi z pacjentem wywiad, zbada m.in. napięcie i siłę mięśniową, sprawdzi obecność różnego rodzaju odruchów. Może też zlecić badania (np. rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową). Dzięki zdobytym informacjom neurochirurg będzie mógł zakwalifikować pacjenta do zabiegu.

Operacja pozwoli usunąć przyczynę dolegliwości neurologicznych i poprawi stan zdrowia pacjenta. Do obowiązków neurochirurga należą nie tylko zabiegi z dziedziny chirurgii kręgosłupa, lecz także opieka nad pacjentem przed i po operacji.

4. Neurochirurg Kraków – dlaczego w CKmed?

CKmed to miejsce, w którym pacjenci otrzymują kompleksową opiekę lekarską i fizjoterapeutyczną. Zainteresowany otrzyma tu pomoc z zakresu neurochirurgii, fizjoterapii, będzie mógł także skorzystać z zabiegów falą uderzeniową.

CKmed stawia na specjalistów, którzy zapewniają profesjonalną pomoc i obsługę na każdym etapie wizyty. W CKmed nie stoimy w miejscu, lecz bierzemy udział w szkoleniach oraz kursach i stale podnosimy swoje kwalifikacje. Dzięki temu nasze usługi są świadczone na najwyższym poziomie.

5. Poznaj neurochirurgów CKmed

Dr n. med. Roger Krzyżewski

Absolwent Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W trakcie studiów był laureatem nagród i stypendiów. W 2020 roku obronił pracę doktorską Anatomiczne i morfometryczne zmiany w kompleksie tętnicy łączącej przedniej.

Obecnie jest pracownikiem Oddziału Neurochirurgii i Neurotraumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Doktor Roger Krzyżewski jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Neurochirurgów. Szkolił się m.in. w Austrii, Portugalii i Stanach Zjednoczonych. Jest autorem 40 publikacji w recenzowanych czasopismach oraz pond 100 referatów konferencyjnych.

Co roku wykonuje ponad 100 operacji kręgosłupa i mózgu, a także udziela ponad 700 konsultacji.

Dr n. med. Ewelina Grzywna

Jest absolwentką Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2015 roku z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską Rola wolnych rodników w patogenezie odległego niedokrwienia mózgu i skurczu naczyń mózgowych w przebiegu krwotoku podpajęczynówkowego z pękniętego tętniaka.

Ponadto doktor Ewelina Grzywna kształciła się w licznych ośrodkach, m.in. w Stanach Zjednoczonych (Medical School of UCLA w Kalifornii). Jest autorką 16 publikacji z zakresu neurochirurgii oraz wielu referatów zjazdowych. 

W CKmed przyjmuje wszystkich pacjentów ze schorzeniami neurochirurgicznymi. Zajmuje się zwłaszcza leczeniem pacjentów z guzami ośrodkowego układu nerwowego, schorzeniami naczyniowymi oraz chorobami kręgosłupa.

Lek. med. Justyna Rybus

Absolwentka Collegium Medicum na Uniwersytecie Jagiellońskim, rezydentka piątego roku neurochirurgii na Oddziale Neurochirurgii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Doświadczenia zdobyła pracując na Oddziale Neurochirurgii w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, a także podczas stażu w Medical School of UCLA w Kalifornii, USA. Obecnie pracuje w Szpitalu Uniwersyteckim.

Ukończyła wiele kursów: zaawansowany kurs dostępów do podstawy czaszki w Dusseldorfie; wykorzystanie USG śródoperacyjnego w neurochirurgii  w Barcelonie; EC-IC Bypas kurs w Katowicach. Wzięła udział w warsztatach z neuroendoskopii w Neapolu. Jest członkinią Europejskiego Towarzystwa Neurochirurgicznego (EANS).

W CKmed pomaga pacjentom ze schorzeniami neurochirurgicznymi, takimi jak guzy ośrodkowego układu nerwowego, tętniaki i inne malformacje naczyniowe, wodogłowie, schorzenia kręgosłupa.

6. Podsumowanie

Neurochirurg jest specjalistą w dziedzinie chorób układu nerwowego. Leczy m.in. guzy rdzenia kręgowego, kanału kręgowego i kręgosłupa, złamania kości czaszki, dyskopatie czy uszkodzenia nerwów obwodowych. To bardzo ważne, by z problemami dotyczącymi układu nerwowego udać się do specjalisty. Najlepszych specjalistów oferuje CKmed – miejsce, w którym pacjent otrzyma wszechstronną opiekę lekarską.

Bibliografia

  1. Neurochirurg na NFZ – co musisz wiedzieć?, online: Neurochirurg w NFZ – Świat Przychodni (swiatprzychodni.pl), dostęp: 18.07.2023.
  2. Program specjalizacji w dziedzinie neurochirurgii…, online: Program specjalizacji w dziedzinie NEUROCHIRURGII dla lekarzy nieposiadających odpowiedniej specjalizacji I lub II stopnia, lub tytułu specjalisty w odpowiedniej dziedzinie medycyny, lub zrealizowanego i zaliczonego odpowiedniego modułu podstawowego, dostęp: 18.07.2023.
  3. Sylwetki neurochirurgów CKmed, online: Fizjoterapeuci Kraków Lekarze Kraków Poznaj nasz Zespół CKmed, dostęp: 18.07.2023.

Zapisz się do naszego Newslettera!

Chcesz być na bierząco z nowymi informacjami?

Zapisz się już dziś i otrzymuj najnowsze wiadomości.