W tym tygodniu temat będzie dotyczył schorzenia, o którym wiele osób pewnie nie słyszało, a pewnie jeszcze więcej nigdy się nie spotka. Poruszam go, bo w wiadomościach dostałem taką prośbę.
Przykurcz Dupuytrena to choroba o nieznanej przyczynie. Istnieje kilka teorii, jedną z obowiązujących jest czynnik genetyczny i wcześniejsze jej przypadki w rodzinie. Dodatkowe czynniki ryzyka to płeć męska, wiek po 50 roku życia, nikotynizm, alkoholizm, cukrzyca, szczupła budowa ciała i wiele innych.
Rozpoczyna się niewinnie. Zwykle od pojawienia się zgrubienia lub kilku, w linii palca czwartego lub piątego. Najczęściej nie są bolesne i pacjent ma często wrażenie, że to powiększone i przebudowane ścięgno zginacza powierzchownego palców.
Nie jest to jednak choroba ścięgna a tkanki łącznej, dlatego ścięgno nie jest bezpośrednio zajęte. W zgrubieniach w większości obecny jest kolagen typu III. To ten sam rodzaj, który tworzy się na początku w procesie gojenia rany, uszkodzenia. Cechuje się większą sztywnością i w normalnych okolicznościach zostaje zastępowany przez kolagen typu I. Tutaj się tak nie dzieje, a jest wręcz odwrotnie. Czemu do zmian dochodzi tylko w rejonie śródręcza? Nie wiadomo.
W ciągu kilku miesięcy od początku formowania się zgrubienia może dojść do powstania przykurczu zgięciowego tj. niemożności wyprostowania palca lub palców.
Istnieją oczywiście przypadki osób, które przechodzą tę chorobę bardzo lekko i poza wyczuwalną grudką na dłoniowej powierzchni ręki, nie odczuwają żadnych ograniczeń w życiu codziennym i aktywnościach.
Dostępne leczenie to:
Po zabiegach operacyjnych celem jest oczywiście utrzymanie osiągniętego zakresu ruchu, odbudowa balansu mięśniowego między zginaczami, a prostownikami itd.
Na pewno są przypadki, w których nie będzie się dało uniknąć zabiegu. Należy zdawać sobie jednak sprawę z faktu, że operacja też jest leczeniem tylko objawowym. Nie znamy przyczyny schorzenia, więc i chirurgicznie go nie wyeliminujemy. Stąd też, zdarzające się przypadki nawrotu choroby. BMI
Na pewno warto odwiedzić dobrego fizjoterapeutę na każdym etapie choroby. Im zrobimy to wcześniej, tym więcej możemy na tym skorzystać.
Udanej niedzieli i całego tyogdnia!
Bilbiografia:
PLoS One. 2017 May 15;12(5)
treatment of Dupuytren’s disease., Wiad Lek. 2011;64(1):26-30
Chcesz być na bierząco z nowymi informacjami?
Zapisz się już dziś i otrzymuj najnowsze wiadomości.